היריון והכנה להיריון וגם חיי המין של הכלבים

הנקבות מקבלות את הייחום הראשון בגיל 6-12 חודשים. כלבות מגזעים קטנים נוטות להתייחם בגיל צעיר יותר לעומת נקבות של גזעים גדולים.

בשלב הראשון של הייחום, הנקרא פרואסטרוס (Proestrus), ישנה עלייה חדה ברמת ההורמון אסטרוגן בדם. הדבר מתבטא בשינויים פיסיולוגיים והתנהגותיים אצל הנקבה. בשלב זה ניתן להבחין בהתנפחות הדרגתית של אברי המין ואולי אף דימום קל מהבושת. הנקבה מראה התעניינות בזכרים ואף מפלרטטת איתם אולם לרוב מגיבה בתוקפנות אם הם מנסים לעלות עליה. שלב הפרואסטרוס נמשך כ-10 ימים ואחריו מגיע שלב האסטרוס (Estrus), שבו הנקבה כבר מוכנה לקבל את הזכר.

כדי למשוך את תשומת ליבו של המחזר הפוטנציאלי, אם הוא לא כבר נלהב בעצמו, הנקבה מציגה את אחוריה אל מול פרצופו של הזכר תוך הסטת הזנב לצדדים, כך שלזכר אין סיכוי שלא לראות את מה שממש מול עיניו. הנקבה עומדת ללא תזוזה כשהזכר עולה עליה ולאחר החדירה היא מכווצת את שרירי הווגינה ולוכדת את הפין כך שהזכר נצמד לנקבה למשך כ-20-30 דקות. כמו-כן, אצל הזכר מתנפחת בלוטה בבסיס הפין שעוזרת לנקבה "לנעול" את החיבור. לרוב, ההצמדות נמשכת גם אחרי שהזכר יורד מהנקבה והשניים עומדים ללא תזוזה כשאחוריהם מחוברים (טוסיק אל טוסיק). חשוב לדעת שזוהי תופעה נורמאלית ואין לנסות לשחרר אותם בכוח, אלא לחכות בסבלנות עד שישתחררו בעצמם.

רמות של ההורמון טסטוסטרון עולות בדמו של הגור הזכר כבר בסביבות גיל 5 חודשים וגורמות להתגברות של התנהגות מינית ואוננות. אם יש נקבה מיוחמת בסביבה הזכר יימשך אליה בעוצמה, ככל הנראה בהשפעת הפרומון PHBA המופרש ע"י הנקבה המיוחמת בשתן ובבושת. כאמור, להבדיל מהנקבות, הזכרים תמיד מוכנים להזדווג לאחר שהגיעו לבגרות מינית בסביבות גיל שנה.

הזדווגות היא אירוע מורכב וכל השלבים צריכים להתנהל באופן מדויק על-מנת שיתקיים הריון. כדי לעזור לכלבים להזדווג ולהתרבות יש להכיר ולהבין את מחזור הרבייה שלהם.

מחזור הרבייה המדויק משתנה מכלב לכלב ומגזע לגזע. הוא כולל ארבעה שלבים: פרואסטרוס, אסטרוס, דיאסטרוס ו-אנאסטרוס.

פרואסטרוס (Proestrus) – שלב ההכנה

בשלב הפרואסטרוס מערכת הרבייה של הנקבה עוברת שינויים לקראת ההיריון הצפוי. הוא נמשך בדרך-כלל 9-11 ימים, אולם הטווח בפועל יכול להגיע ל-3-21 ימים. בזמן זה ניתן להבחין בהתנפחות של הבושת וטפטוף דמי קל. לרוב הנקבה גם מלקקת בתכיפות את אזור הבושת. זכרים נמשכים אל הנקבה באופן אובססיבי ויכולים להוות מטרד של ממש בעת טיול בפארק עם הנקבה. ניתן לבצע בדיקות מיקרוסקופיות אצל הווטרינרים כל יומיים כדי להעריך מתי מגיע השלב הבא במחזור הייחום וכדי לתזמן באופן מדויק את ההרבעה.במהלך הפרואסטרוס רמת הורמון האסטרוגן הולכת ועולה. אולם לקראת סוף שלב זה רמת האסטרוגן נופלת והורמון אחר, הפרוגסטרון, עולה באופן חד. ניתן לאתר עלייה זו בבדיקת דם ולשפר את יכולת חיזוי זמן הביוץ והמועד המתאים להרבעה.

אסטרוס (Estrus) – שלב הביוץ

משך שלב זה, בדומה לשלב הקודם, הוא 9-11 ימים, אולם הטווח האפשרי הוא 3-21 ימים. המאפיין הבולט בשלב זה הוא היענות של הנקבה לחיזורי הזכרים. לעיתים הנקבה אף מחזרת באופן פעיל אחרי זכר אטרקטיבי על-ידי הרמת הזנב והפניית האחוריים אל מול פרצופו.

זהו השלב שבו מומלץ לבצע את ההרבעה. את מועד הביוץ המדויק קשה לקבוע, ולכן מבחינה מעשית, מומלץ להפגיש בין הזוג המיועד כל יומיים ולתת להם לעשות את שלהם. ניתן לדעת מתי מסתיים שלב האסטרוס כיון שיחס הנקבה אל הזכר משתנה בבת-אחת והיא חוזרת להתעלם, או אף להתנגד, לחיזוריו.

דיאסטרוס (Diestrus) – "השלב העדין"

המאפיין של שלב זה הוא הורמון הפרוגסטרון הנשמר ברמה גבוהה במחזור הדם למשך 60-90 ימים אם הנקבה לא בהריון. בנקבות שאינן בהריון חשיפה ממושכת לפרוגסטרון מעלה את הסיכון לדלקת רחם הנקראת פיומטרה (Pyometra). מדובר במחלה רצינית, וללא טיפול נאות עלולה לגרום למוות. זוהי אחת הסיבות להמלצה הרפואית לעקר כל נקבה שאינה מיועדת להרבעה.

בשלב זה אין יותר הפרשה מהבושת וגם ההתנהגות המינית כבר נפסקת.

אנאסטרוס (Anestrus) – השלב האחרון

שלב זה נמשך בממוצע 4-5 חודשים ובמהלכו הורמוני המין נמצאים ברמתם נמוכה ביותר. הנקבה לא מראה התנהגות מינית בשלב זה והזכרים לא מראים בה עניין מיוחד.

היריון בכלבים נמשך 61-65 ימים, ובממוצע 63 ימים מהיום הראשון שבו הזכר והנקבה הזדווגו בהצלחה. בשבועות הראשונים להריון לא נראים, לרוב, סימנים חיצוניים כלשהם או שינויי התנהגות. אולם, ככל שההיריון מתקדם הנקבה עשויה להראות סימני חוסר שקט ומתחילה לקנן. שינויי התנהגות יכולים לכלול נטייה להתבודדות או ההיפך מכך -  דרישה מוגזמת לתשומת לב.

לקראת סוף ההיריון מומלץ לבצע אולטרה-סאונד או צילום רנטגן אצל הוטרינר שלכם כדי למנות את מספר הגורים העתידים להיוולד. מידע זה יסייע לוטרינר להעריך את המצב אם יתפתחו קשיים במהלך ההמלטה. את מועד ההמלטה ניתן להעריך לפי חישוב פשוט של 63 ימים מיום ההרבעה או לפי ירידה בחום הגוף 24 שעות לפני ההמלטה.

 


23.03.2021

מאמרים שימושיים