הריון כלבים

הריון כלבים – שבוע ראשון (0-7 ימים)

בימים הראשונים שלאחר ההזדווגות, קשה להגיד בוודאות אם אכן ההיריון ‘נקלט’ אצל הכלבה מהסיבה שתהליך ההפריה עלול להתפרס על מספר ימים לא מוגדרים, כשגם רופא החיות שלכם לא יוכל לאשר זאת באופן סופי לערך עד ליום ה-25.
 

הריון כלבים – שבוע שני (8-14 ימים)

בשבוע השני, תאי הזרע שנקלטים בגופה של הכלבה, יורדים אל הרחם ולמעשה מתחילים להתפתח לגורים. גם כאן, אין כל צורך לבצע פעולה יוצאת דופן או לספק תוספי מזוןמזונות גורים כאלה או אחרים מאחר שהעוברים עדיין קטנים מאוד ואין להם כל השפעה על האמא.
 

הריון כלבים – שבוע שלישי (15-21 ימים)

בשלב הנ”ל, העוברים שהתפתחו מעט בגודלם, ייצמדו באופן בלתי נמנע לדופן הרחם של אימם על מנת לקבל את כל החומרים המזינים אשר חיוניים עד מאוד לגדילתם. בשבוע זה מומלץ לספק לכלבתכם את מלוא התוספים הנחוצים לכלבות הריוניות.

בנוסף, ייתכן ותחול עלייה קטנה בכמויות האוכל שהאמא תידרש לצרוך – הקפידו לשים לב לכך בהתחלה בכדי לקבל אומדן להמשך. כמו כן, ייתכנו שינויים קיצוניים במצב רוחה של האמא כשכל שיהיה עלינו לעשות הוא לאפשר ולספק לה את התנאים הטובים והנוחים ביותר. גם כאן מומלץ לגשת לחנות החיות שלכם, על מנת לברר על מזון עשיר בחלבון ושומן המיועד לאימהות מניקות והריוניות.
 

הריון כלבים – שבוע רביעי (22-28 ימים)

במהלך השבוע הרביעי של ההיריון, שהוא גם השבוע המשמעותי ביותר בהתפתחות העוברים, קיים סיכוי גדול יותר לבעיות התפתחותיות שבאופן ישר יזיקו לגורים המקסימים במהלך חייהם; לכן, מומלץ שלא לגרום לאמא להתאמץ יותר מדיי כשלשם כך תוכלו לגשת לרופא החיות שלכם בכדי שהוא יוכל לאשר את רמת הפעילות המומלצת והנכונה עבורה.

כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, זהו גם השלב שבו הווטרינר שלכם יוכל להבטיח באופן סופי שאכן מדובר בכלבה הרה באמצעות בדיקת אולטרסאונד מקיפה אשר מאפשרת לאמוד את גודל ההמלטה, את זמן ההמלטה המשוער וחשוב מכל – את בריאותם של העוברים.
 

הריון כלבים – שבוע חמישי (29-35 ימים)

בשבוע החמישי להיריון, הגוף של האמא פולט נוזל הנקרא מי שפיר, אשר ממלא את הרחם ובעצם מבטיח הגנה טובה וחזקה הרבה יותר לעוברים.

כמו כן, הממדים של חברתנו ההולכת על ארבע עלולים לגדול באופן משמעותי כשעלינו לספק לה מזון עשיר בחלבון ובשומן מיוחד לשם כך אשר מכיל תוספי מזון ומרכיבים שנועדו במיוחד לצורכי גדילה ורבייה. שני סוגי המזון המוכרים והמתאימים ביותר למטרה הנ”ל, הינם מזונות אקטיב ומזונות גורים.

מומלץ לעשות את המעבר בין סוגי המזון באופן רגוע ואיטי יחסית, כשחובת ההוכחה לשים לב לשינויים בהתנהגות וברמת האנרגיה של כלבתנו היא אך ורק שלנו ללא יוצא מן הכלל!
 

הריון כלבים – שבוע שישי (36-42 ימים)

השבוע השישי מהווה למעשה חותמת רשמית לכניסה לשלב הסופי של ההיריון. כפי שכבר הזכרנו קודם לכן, כנראה ויחולו שינויים בכמויות המזון להם האמא תזדקק, אך באותה מידה חשוב לשים לב שלא חל שינוי לרעה במצבה הבריאותי – כמויות גדולות של מזון בתוספת לעוברים שגדלים מרגע לרגע, עלולים להוביל לדקירות וללחיצות לא נעימות בעיקר על הדופן החיצונית של הרחם. מזונות גורים מזונות אקטיב

בנוסף, ייתכן שתזהו הפרשה נוזלית מאזור החלציים של כלבתכם – אין צורך להילחץ, מדובר בדבר טבעי ונורמלי לחלוטין.


הריון כלבים – שבוע שביעי (43-49 ימים)

בשבוע השביעי האמא מגיעה למעשה לשלב האחרון בהתפתחותה כשאפשר לאבחן זאת כחלק מהתנהגות עייפה ומותשת בצורה ניכרת מצידה. כמו כן, ייתכן וגופה יתחיל לייצר חלב (נקרא גם קולוסטרום) ואף לפלוט אותו ברחבי הבית.

בהגיעכם לשלב הנ”ל, העדיפו להגדיר מקום רגוע ושליו לכלבתכם שבו היא תוכל לשהות עד לסיום התהליך, מומלץ לספק לה מיטה גדולה לכלבים המכילה בד פשתן נעים או ריפוד נוח אשר יאפשרו לה להכין את גופה להיריון עצמו.
 

הריון כלבים – שבוע שמיני (50-56 ימים)

בהמשך ישיר לשבוע השביעי, גם בשלב זה הכלבה שלכם תהיה באפיסת כוחות מוחלטת כשכל הנראה תוכלו להבחין בתנועת העוברים בתוך הרחם שלה. חשוב מאוד שלא להטריד את מנוחתה כלל תוך שאנחנו דואגים לספק לה את כל הצרכים והמענים הדרושים.
 

הריון כלבים – שבוע תשיעי (57-63 ימים)

השבוע התשיעי והאחרון למעשה, יכיל בעיקר קינון מצדה של האמא שמבחינתה תרצה להכין את הסביבה לבואם של הגורים בצורה הטובה ביותר. לש כך יש באפשרותכם להקל עליה באמצעות מיטות ומיזרנים נוחים ומותאמים במיוחד לכלבים, כשבנוסף חשוב לדאוג לסביבה חמימה ומזמינה, כזאת שתוכל להכיל גורים צעירים של ממש ללא כל קושי.

כמו כן, האמא עלולה לאבד מעט מהתיאבון שלה אך אין כל צורך להילחץ – מדובר בדבר לגיטימי לחלוטין. בנוסף, ירידה קלה בטמפרטורת הגוף שלה עלולה לרמז על זמן המלטה משוער של בין 24 עד 48 שעות כשלאחר מכן כל הסבל והקשיים יהפכו לשמחה והנאה צרופה מאין כמוה!

www.petbest.co.il
 

 


09.09.2019

מאמרים שימושיים